Docētājas Ilze Jākobsone un Baiba Grīna dalās ar iespaidiem, apmeklējot Jaroslavas augstskolu Polijā

Ar iespaidiem dalās Ilze Jākobsone: “Novembra beigās ERASMUS+ programmas ietvaros kopā ar pasniedzēju Baibu Grīnu apmeklēju Państwowa Wyźsza Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im.ks.Bronisława Markiewicza w Jarosławiu Polijā. Augstskola dibināta 1998.gada 1. augustā un  izvietota skaistā, vēsturiskā vietā, kur daudzus gadus atradušās poļu karavīru  kazarmas. Augstskolā ir pieci institūti (fakultātes), kopā aptuveni 3000 studentu. Vienā no institūtiem –Instytut Ochrony Zdrowia – ir arī kosmetoloģijas kurss. Studijas augstskolā ir valsts apmaksātas. Pabeidzot kosmetoloģijas kursu (3 gadi), studējošie iegūst bakalaura grādu kosmetoloģijā. Studijas notiek poļu valodā. Studējošo vidū ir ne tikai Polijas iedzīvotāji, bet arī citu tautību studenti. Vēsturiski Jaroslavai un šim reģionam ir bijušas ciešas saites ar tagadējās Ukrainas daļu un Ukrainas pilsēta Ļvova atrodas tikai 40 km attālumā. Viesojoties augstskolā bija iespēja apskatīties gan pašu fakultāti ar tās mācību telpām, gan apmeklēt moderni iekārtoto, plašo bibliotēkas ēku, studentu aktivitāšu centru, atsevišķi izvietotās rektorāta un starptautiskās sadarbības nodaļas ēkas. Augstskolas teritoriju laipni izrādīja starptautiskas sadarbības nodaļas vadītāja M.Sc. Magdalena Bojarska, kas iepazīstināja arī ar Kosmetoloģijas kursa vadītājām (nr.5).  Tikšanās laikā apmainījāmies ar informāciju par studiju iespējām Latvija un Polijā, mācību programmu kopīgām un atšķirīgām iezīmēm, par iespēju studentēm Erasmus programmas ietvaros apmeklēt Starptautisko kosmetoloģijas koledžu. Augstskola sadarbojas arī ar Krakovas, Ļubļinas un Ržešovas universitātēm.

Brīvajā laikā apmeklējām Jaroslavas un vēlāk arī Ržešovas vecpilsētu. Bija iespēja apskatīt arī pazemes ejas vecpilsētā, apmeklēt mākslas muzeju ar seno laiku apģērbu un aksesuāru izstādi.

Apmeklējuma ietvaros nolasīju lekciju par ādas vīrusus saslimšanām otrā kursa studentēm.”

Ar saviem iespaidiem dalās Baiba Grīna: ” Man patīk arvien jauni izaicinājumi, tādēļ arī šoruden uz jautājumu par piedalīšanos Erasmus+ programmā, ilgi nedomājot, piekritu. Izdzirdot gan pilsētas nosaukumu, uz kuru būs jādodas, nācās atvērt google maps, jo par tādu dzirdēju pirmo reizi- Jaroslaw.

Apgūstot informāciju, abas ar kolēģi -pasniedzēju Ilzi Jēkabsoni, noskaidrojām, ka dosimies uz Piekarpatu reģiona vienu no lielākajām PWSTE Tehnoloģiju un Ekonomikas Augstskolu, kurā studenti iegūst bakalaura un maģistra grādu ekonomikā, humanitārajās zinātnēs, veselības aprūpes jomā, tai skaitā, kosmetoloģijā, un daudzās citās, kopumā 15 specialitātēs.

Un tā nu mums bija iespēja klātienē pārliecināties par šīs Polijas valsts finansētās augstskolas studentu dinamisko dzīvi dažās dienās, taču, lai nokļūtu šai galamērķī, kas ir pašos Polijas DA, netālu no Ukrainas robežas, ceļā pavadījām vairākas stundas un veicām 2 pārlidojumus, braucienus ar autobusu, vilcienu un kājām, un- tad jau bijām galā:))

Jāsaka, jau 1.dienā novērtējām augstskolas mērogus šādai mazai, jaukai Piekarpatu pilsētiņai, jo tās teritorija aizņem veselu kvartālu,- universitātes pilsētiņu ar fakultāšu korpusiem, dekanātiem, milzīgu, modernu, interaktīvu bibliotēku, konferenču halli , studentu aktivitāsu un kultūras centru, kā arī pašpārvaldestelpām un studentu kopmītnēm. Lai gan pamata mācibu valoda ir poļu, studentu sastāvs ir diezgan internacionāls, ir daudz Ukrainas un citu Piekarpatu reģiona, arī Turcijas studentu.

Studentes uzņēma mūsu vadītās lekcijas ar lielu interesi, kā es sapratu no sarunām un mācību programmas, uz vizuālajiem priekšmetiem kā

dekoratīvā kosmētika un stilistika ir pavisam neliels uzsvars un stundu skaits, arī mikropigmentācija viņu mācību programmā nav iekļauta.

Apmeklējot praktisko nodarbību telpas, ar gandarījumu varēju novērtēt mūsu iespējas, komfortu un materiālo bāzi- kosmētiku, ar ko ikdienā varam strādāt un izmantot, un ko bieži nenovētējam. Savukārt man nācās atzīt, cik ērts un auglīgs ir praktiskais darbs mazās grupās līdz 12 cilvēkiem.

Daudz darba vēl būtu jāiegulda, bet tas nav neiespējami, lai jau tuvākajos semestros kāds no Jaroslavas studentiem Erasmus programmas ietvaros varētu studēt arī mūsu koledžā, un no 3 konkretiem pretendentiem 1 ir ļoti atraktīvs ukraiņu puisis.) Turēsim īkšķus!

Šādas mācību apmaiņas programmas ir brīnišķīgs veids, kā izkopt gan savas valodas, komunikācijas, sevis organizēsanas prasmes, patstāvību,un arī ļauj izmantot tūrisma piedāvātos maršrutus, apskatīt vietējo arhitektūru, dabu, nobaudīt gardus nacionālos ēdienus, apmeklēt muzejus. Tam visam arī mēs laiku bijām rezervējušas, tāpēc vel viena diena lielākajā reģiona centrā mājupceļā mums ļāva izbaudīt interesantas muzeju ekspozīcijas, tai skaitā viena tieši par modes vēsturi ar tērpu un aksesuāru kolekciju, nelaidām garām iespēju iziet pazemes labirintus zem vecpilsētas, un galu galā vienkārši ļauties Ziemassvētku noskaņai Rātslaukuma izrotātajās kafejnīcu gaismiņās.

Un atkal garajā mājupceļā nākas secināt, ka katra pavadītā minūte bija tā vērta, lai šādas iespējas izmantotu.”

%d bloggers like this: